X JAPAN Polish Street Team
Strona GłównaREGULAMINOCHRONA TREŚCIStreet TeamSkład TeamuForumNewsyGaleriaWideoKontaktSzukajLinkiDownload
Maj 26 2017 05:30:57   
Translate this page
X JAPAN
O ZESPOLE
CZŁONKOWIE
ALBUMY
SINGLE
PV
Na Forum
Najnowsze Tematy
Operacja Yoshikiego ...
1991-obecnie
X NO SEI TO SHI - Th...
BABYMETAL
2006-obecnie
Najciekawsze Tematy
YOSHIKI CLASSICAL... [145]
Sugestie i opinie [85]
1000 żurawi - akc... [72]
Okładka i data pr... [64]
the GazettE [63]
Facebook
Share
Współpraca
Magazyn Asia on Wave RadioAoi.pl MUCC Polish Street Team
04.03.2017 #XDAY
Zapraszamy do dzielenia się wrażeniami po londyńskim koncercie w temacie: Polacy na Wembley - XDAY 04.03.2017 r. :)
 Zobacz Temat
X JAPAN Polish Street Team | X JAPAN | Specjały, których NIE znajdziecie nigdzie indziej...
Autor Pranie mózgu: Powrót po 12 latach piekła
Simi
Super Administrator

Miejscowość: Wrocław
Data rejestracji: 19.11.11
Dodane dnia 11-09-2014 22:49
Po zakończeniu tłumaczenia Kyoudai: Tsuioku no hide zabrałam się za kolejny, tym razem większy i poważniejszy, projekt...

Przedstawiam polski przekład biografii Toshlego: 洗脳 ~地獄の12年からの生還~ (Sennou ~Jigoku no 12-nen kara no Seikan~), czyli - Pranie mózgu ~Powrót po 12 latach piekła~. Tytuł publikacji już sam w sobie wiele oznacza i przedstawia ogólny zarys historii zawartej w książce.
W skrócie, Toshl opowiada o swoich najgorszych 12 latach życia, kiedy wstąpił do organizacji Home of Heart prowadzonej przez Masayę (prawdziwe nazwisko: Toru Kurabuchi). Wspomina także o swojej rodzinie, odejściu z X JAPAN, śmierci hide, pierwszym spotkaniu z HoH i o praniu mózgu, które nastąpiło w wyniku przemocy, o wykorzystywaniu; później o próbach odejścia z organizacji, bankructwie, szokującej prawdzie, ponownym spotkaniu z Yoshikim i członkami X JAPAN po 10 latach rozłąki oraz o teraźniejszym życiu...

Toshl przeszedł wiele i opisał swoje ciężkie przeżycia właśnie w tej książce. Mam nadzieję, że choć trochę uda mi się je przekazać w swoim, bądź co bądź, amatorskim tłumaczeniu.

Publikacja jest cholernie trudna w odbiorze; nie brak w niej wzmianek o psychicznej, werbalnej i fizycznej przemocy. A gdy wiemy w czyją stronę została ona skierowana jest chyba jeszcze gorzej...

Tradycyjnie proszę Was o nie rozpowszechnianie tego tłumaczenia, jak również innych z naszej strony, na swoich blogach/stronach/forach itd. Każdy zarejestrowany użytkownik ma do niego dostęp, więc wystarczy, że podrzucicie link swoim znajomym i poprosicie ich o rejestrację. Nowe dusze na tym forum zawsze chętnie witamy.

Komentarze i opinie oczywiście jak zawsze mile widziane.

~~*~~*~~*~~

Pranie mózgu: Powrót po 12 latach piekła
Autor: Toshl
Stron: 276
Wydawca: Kodansha
Data wydania: 24 lipiec 2014
Tłumaczenie z języka japońskiego: yasashiikisu
Źródło: xjapantranslations.com
Tłumaczenie z języka angielskiego: Simi

Prolog (tłum. Antje) [dodane 28.09.2015]
Rozdział 1. 1993-1997: Bilet do piekła (Wstęp do zaaranżowanego piekła)
Rozdział 2. 1997-1998: Człowiek o wypranym mózgu (Dokument z krwawą pieczęcią)
Rozdział 3. 1998-2006: Kontynuacja okrucieństwa. Fałszywa żona (Całkowita dominacja)
Rozdział 4. 2006-2009: Ucieczka, przemoc, porwanie i uwięzienie (Zjednoczenie X JAPAN)
Rozdział 5. 2009-: Szansa na cudowną ucieczkę od "prania mózgu"
Edytowane przez Simi dnia 28-09-2015 01:49
http://www.last.fm/user/Aivalar92 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pranie mózgu: Powrót po 12 latach piekła
Matsuhi
Użytkownik

Data rejestracji: 26.11.12
Dodane dnia 12-09-2014 07:15
omg, omg, nie wiem dlaczego, ale nie przyszło mi do głowy, że to tę książkę tłumaczysz o.0
Już się pogodziłam z myślą, że będę musiała zakupić oryginał, przed czym po nocachi wkuwać kanji xdd
A tu... Wystarczy wejść na forum ^.^
(Szkoda tylko, że mi już się zaczęła klasa maturalna, kiedy tu taki wysyp ksiąg xd Ale ja z niczego co Xsowe nie będę rezygnować, o nie ^ ^)

Dziękuję, Simi bardzo, bardzo..!
Tytuł rozdziału pierwszego mrozi krew w żyłach, ale lektura obowiązkowa, to lektura obowiązkowa ^ ^;;

Powodzenia w kolejnych rozdziałach, będę czekać ; 3

'Some asshole told me that if you believe in something you have to be willing to sacrifice everything'

~B.Kinney
Edytowane przez Matsuhi dnia 12-09-2014 07:16
Wyślij Prywatną Wiadomość
Bela
Moderator

Miejscowość: Iława
Data rejestracji: 27.12.11
Dodane dnia 12-09-2014 22:42
To pozycja zdecydowanie obowiązkowa dla każdego fana X Japan. Cieszę się, że pojawiła się na tej stronie i dziękuję za tłumaczenie. Trochę źle zrobiłam, oglądając ten dokument z Toshim nawiązujący do wydarzeń z przeszłości - czytając to, widziałam nie Toshiego i pozostałych, a tych aktorów z dokumentu... Ale może później to minie. Choć pierwszy rozdział jest bardzo smutny i chyba lepiej by było nie znać prawdy, moja ciekawość co do pozostałej treści publikacji jeszcze bardziej wzrosła. Zatem również czekam na resztę !

"Time may change your heart, my love for you nevers changes..."
"I will try to live with love, with dreams, and forever... with Tears."
http://www.belatuna.deviantart.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
aerandin
Użytkownik

Miejscowość: Będzin
Data rejestracji: 29.09.13
Dodane dnia 27-10-2014 00:37
Postanowiłem sobie, że po przeczytaniu tej ksiązki na spokojnie obejrze jeszcze raz całe Last Live, już wcześniej ten koncert niósł ze sobą tyle różnych emocji, to teraz to już całkowicie ciezko bedzie to wszystko przełknąć ale mimo to chce zobaczyć całość z taką świadomością prawdy
Mizu
Użytkownik

Miejscowość: Radom/Poland
Data rejestracji: 22.06.14
Dodane dnia 28-10-2014 09:25
Muszę w końcu zabrać się za czytanie tego wszystkiego. Ech...
Jak bardzo psychicznie muszę się na to przygotować??
Pink Evil
Użytkownik

Data rejestracji: 09.11.14
Dodane dnia 29-11-2014 12:10
cóż czytałam wcześniej w "englidżu" ale i tak:

dziękuje za twoją ciężka pracę!

pozwolę tez sobie dorzucić fotkę z tego mniej więcej okresu:

to okropne, co może się stać z człowiekiem...swoją drogą chłopaki z X to naprawdę mieli pod górkę
Kira-mara
Użytkownik

Miejscowość: Lubawka/Wrocław
Data rejestracji: 15.04.12
Dodane dnia 13-12-2014 23:22
Po pierwsze, Simi, bardzo, bardzo dziękuję za Twoją ciężką pracę przy tłumaczeniu tego <3

Chciałabym się tu bardzo szeroko wypowiedzieć, ale nie mogę, żeby znów nie spojlerować, w razie gdybym jednak wykroczyła poza to postanowienie to już teraz przepraszam ^^

Muszę przyznać, że nigdy nie spodziewałam się że Toshi zechce kiedykolwiek mówić o tych latach w HoH. Wszystkiego ale nigdy nie tego. Więc gdy w lipcu przyszło info, że wyda o tym książkę to po protu wryło mnie w ziemię (akurat wtedy w kanapę xP) No i teraz mając okazję czytać to jestem nadal w szoku, że zdołał to wszytko z taką szczegółowością przywołać do pamięci, opisać i jeszcze wydać na światło dzienne, mając świadomość, ze wszyscy jego "oprawcy" są wciąż na wolności.
Myślę, że to lektura obowiązkowa dla wszystkich, nie tylko fanów X, zwłaszcza dla wszystkich hejterów twierdzących, że przez Toshiego rozpadło się X.
Jak dla mnie jest to obowiązkowa pozycja, gdyż zawsze ciekawi mnie punkt widzenia wszystkich stron. Poznaliśmy już co myśli na ten temat Yoshiki, czas poznać Toshiego. I po tych rozdziałach lektury jestem po prostu zszokowana, wiedziałam, że było źle, ale żeby aż tak, jak on opisuje to nigdy się nie spodziewałam. Co o tym myślę dogłębniej zostawię sobie na komentarze pod rozdziałami.
Jestem pełna podziwu dla Toshiego, myślę, że wielu po takich przeżyciach i tak długim czasie nie byliby się w stanie podnieść, spędzając następne tyle lat w psychiatryku albo u terapeutów. Jestem pełna podziwu, że zdołał wrócić na tę dobrą stronę i dalej mimo wszystkiego co mu zrobiono jest w stanie się uśmiechać i korzystać z życia.

aerandin dokładnie, zarówno po tej lekturze jak i po biografii Yosha TLL nabiera zupełnie nowego znaczenia. Ja osobiście oglądałam go najpierw jako majstersztyk w dziedzinie koncertów j-rockowych. Później doszedł smutek, że to TEN ostatni koncert, a teraz widząc za tym już chyba nawet trzecie dno nie wiem jak go odbierać.

Mizu myślę, że bardzo, choć to też zależy jak kto ma podejście do poszczególnych członków zespołu ^^

Pink Evil dokładnie, potwierdzam to okropne co człowiek może zrobić drugiemu człowiekowi ;< No lekko to nie mieli, faktycznie, w końcu są jednymi z najstarszych j-rockowców więc mają kawał historii za sobą. Nahh te zdjęcia z tamtego okresu są takie... hmm sama nie wiem jak to określić. Nie chodzi o to, że to typowe ujęcia nie zrobionego artysty, którego gdzieś złapali paparazzi i że dlatego mi się nie podoba, tylko widać na nich, ze nie jest sobą, że potrzebował pomocy.

"Yoshiki is Your Destiny"
~Toshi
Kaijuu
Użytkownik

Data rejestracji: 03.01.15
Dodane dnia 03-01-2015 14:52
Czytałam angielską wersję tłumaczenia, dużo dłuższą i dość szczegółowe (diabli, nie pamiętam gdzie), książki samej nie czytałam JESZCZE, ale myślę, że to kwestia czasu.
Starbreaker
Użytkownik

Data rejestracji: 17.05.15
Dodane dnia 22-05-2015 12:25
Wielkie dzięki Simi za tłumaczenie tej książki! Każdy fan X i Toshiego powinien ją przeczytać.

W wielu fragmentach szczęka mi opadała jak to czytałem... Coś niesamowitego, wręcz abstrakcyjnego, a jednak tak wyglądały lata życia Toshiego. Z punktu widzenia obserwatora cała sytuacja wyglądała wręcz banalnie i żałośnie. W tak prosty sposób wciągnęła go Moritani do Home of Heart, tak łatwo uległ Masai. Z drugiej strony prosto tak pisać, gdy nie wiadomo jak się czuł Toshii i co go motywowało do wkroczenia w szeregi Masai.
Bardzo zasmucił mnie fragment o występach w domach spokojnej starości i szpitalach. Wyjątkowo paskudny proceder wyciągania pieniędzy od ludzi w potrzebie, a Toshi był w samym środku i bardzo się do tego przyczyniał.
Dobrze, że podzielił się swoimi przeżyciami w tak bezpośredni sposób i ostrzegł ludzi przed tymi gnojami. A oni dalej bezkarnie działają i sprzedają te ich "uzdrawiające" rzeczy robiąc zagubionym ludziom papkę z mózgu.
https://www.youtube.com/watch?v=NCFxbYXcvyY
"OVERWORK" ;/

Dobrze, że w końcu się opamiętał i wybrnął z tego. Szczęście też, że trafił na życzliwych mu ludzi, którzy służyli dobrą radą.
Teraz może rozwijać na całego swoją solową karierę i jak widać to robi. ^^
Edytowane przez Starbreaker dnia 22-05-2015 12:33
Simi
Super Administrator

Dodane dnia 04-08-2015 17:25
Zapraszam już na tłumaczenie ostatniego rozdziału biografii Toshlego!

Ze swoich wrażeń z tłumaczenia, jak z zapoznania się z całą treścią tej publikacji mogę dodać od siebie, że było to moje pierwsze tak trudne i ciężkie do przebrnięcia tłumaczenie. Zarówno z ciężkiej tematyki - tego, co opisywał Toshl, swoje doświadczenia przemocy i bólu, które ciągnęły się przez dwanaście okropnych lat, jak i dość ciężkiego języka, jeśli chodzi o prawnicze sprawy. Cieszę się jednak, że udało mi się to zakończyć i przedstawić Wam wszystkim swoje tłumaczenie. Co prawda, prolog nie został przeze mnie przetłumaczony, ale to wyłącznie dlatego, że dziewczyna, która przekładała książkę z języka japońskiego nie dodała angielskiej wersji tegoż wstępu. Jeśli znajdę tłumaczenie prologu niezwłocznie postaram się go tutaj również umieścić.

Dziękuję wszystkim serdecznie za komentarze zarówno tu w temacie, jak i pod poszczególnymi rozdziałami!

I can die, I can live, I can die to set me free...
Live and die, live and live, I can live to set me free...
Siouxsie
Użytkownik

Data rejestracji: 19.08.15
Dodane dnia 27-08-2015 21:30
Drukuję i czytam. Nigdy nie pałałam jakoś sympatią do Toshiego. Teraz myślę że wiem o nim najmniej. Wielkie dzięki za tłumaczenie.

Ale ustawiłyście blokady :< Teraz muszę drukować ze znaczkami :<
Edytowane przez Siouxsie dnia 27-08-2015 22:01
ealin
Użytkownik

Data rejestracji: 26.07.15
Dodane dnia 02-09-2015 20:12
Przyznam, że Toshi moim ulubieńcem nigdy nie był; serce skradł mi jego kolega zza perkusji, szanowałam, go jednak zawsze za wspaniały głos i zachowanie na scenie.
Czytanie tej biografii było z jednej strony smutne (cały ten show business), trochę frustrujące (jak łatwo można zagubionego człowieka zmanipulować) z drugie mocno szokujące (do jakiej podłości są w stanie ludzie się posunąć, dla kasy).
Mam cichą nadzieję, że może doczekamy kiedyś oficjalnego angielskiego tłumaczenia, choć chyba małe na to szanse.

"I burn for you every time I hear your name
When I think I see your face, I know, it must be madness"
Apocalypica "Slow Burn"
Edytowane przez ealin dnia 02-09-2015 20:13
Simi
Super Administrator

Dodane dnia 28-09-2015 01:52
Aktualizacja:

Biografia została uzupełniona o prolog i tym samym tłumaczenie jej zostało zakończone od A do Z :) Dziękuję Antje, że wspomogła mnie swoją znajomością języka rosyjskiego i przetłumaczyła dla nas brakujący prolog ^^

I can die, I can live, I can die to set me free...
Live and die, live and live, I can live to set me free...
Reiha
Użytkownik

Data rejestracji: 27.10.15
Dodane dnia 05-11-2015 12:07
Czytam równolegle biografię Toshiego i Yoshikiego i trochę jestem przerażona, kiedy myślę o tym co się działo z chłopakami.
SPOILER ALERT:
Taiji został bezdomnym (potem wiadomo co), Toshi zatracił się w sekcie, hide miał ten wypadek...

Mam wrażenie, że byli i są grupą bardzo kruchych, wrażliwych osób. Choć dziwi mnie, że potrafili się nie kontaktować ze sobą miesiącami...
Edytowane przez Reiha dnia 05-11-2015 12:17
meiko
Użytkownik

Data rejestracji: 10.11.15
Dodane dnia 10-11-2015 06:46
Dziękuję Simi, zabieram się za czytanie..

Bardzo proszę :) Choć proszę o powstrzymanie się przed pisaniem tak krótkich komentarzy (tzw. jednolinijkowców) i o zapoznanie się z regulaminem.
Edytowane przez Simi dnia 11-11-2015 14:18
AdaChan
Użytkownik

Miejscowość: Ustka
Data rejestracji: 27.02.16
Dodane dnia 02-03-2016 23:43
Czytając to mam wrażenie, że czytam wymyśloną przez autora książkę albo scenariusz filmu. Jest na prawdę tak trudno mi uwierzyć, ze coś takiego miało miejsce.
Wszyscy wiemy, ze ludzie potrafią być naprawdę okrutni dla innych, mimo to, ciężko mi uwierzyć jak wiele Toshi przeszedł. Momentami łzy cisnęły się do oczu i trudno było mi je powstrzymać. Muszę też przyznać, że początkowo przemknęło mi przez myśl, że rozpad X a nawet śmierć Hide to wina Toshiego- teraz jest mi bardzo wstyd za te myśli, były one bardzo niesprawiedliwe.
Myślę, ze wielu z nas zdaje sobie sprawę jak działają sekty ale mimo to ta spirala bólu, przemocy r11; zarówno psychicznej jak i fizycznej- wykorzystywania, kłamstw- to wszystko wywołuje we mnie wyjątkowo mocne uczucia r11; jak można tak skrzywdzić drugiego człowieka? Toshi nie był nigdy moim ulubionym członkiem X, ale moje patrzenie na jego osobę już nigdy nie będzie takie same. Nie wiem jak po przejściu tylu złych rzeczy i to przez tak długi okres czasu udało mu się stanąć na nogi i nie wylądować w szpitalu psychiatrycznym. Jak teraz pomyślę, że te wszystkie nagrania z Last Live- które osobiście uwielbiam, to chyba moja ulubiona koncertówka- zostały poprzedzone takim okrucieństwem- cóż, emocje Toshiego można teraz odczytać o wiele inaczej. Na szczęście przez ostatni rozdział bije dużo nadziei i budujące jest to, że udało mu się wyrwać z tego piekła. Wspaniała, smutna i przytłaczająca, ale wspaniała książka.
Bardzo dziękuję za tłumaczenie

kimi no itami ureshisou ni hane o hirogete mai furitekuru
hiru no hikari kimi no kizu o daite yasashiku hirogeteyuku

TaeRim
Użytkownik

Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 18.03.17
Dodane dnia 14-04-2017 12:40
Jestem świeżo po przeczytaniu całości i tyle myśli zaprząta mi głowę, że aż nie wiem jak to wszystko ubrać w słowa. Toshi bywa osobą łatwowierną i kiedy spotka go coś złego łapie się każdego, kto wyciągnie do niego rękę, co jak widać kończy się różnie: miał pecha z HoH, ale "ojciec" i reszta pomogli mu wyjść z tego bagna. Tak czy siak, mimo wszystko podziwiam go za silną psychikę, bo ja po tylu latach tortur serio wylądowałabym w psychiatryku, jestem zbyt wrażliwa na wszystko, co się dzieje dookoła co też udowodniłam samej sobie moimi silnymi reakcjami podczas czytania. Najtrudniejszy był dla mnie rozdział drugi przez tego hide, ale wiedziałam, że tak będzie. Podziwiam z całego serca za przetłumaczenie tego wszystkiego, bo ja bym wysiadła na samym początku. smiley Dziękuję bardzo, bardzo, bo dzięki temu forum jestem w stanie w krótkim czasie dowiedzieć się o nich naprawdę wiele, co jest dla mnie bardzo ważne, bo chcę ich poznać jak najlepiej.
Skocz do Forum:
TYLKO U NAS!
BIOGRAFIA
YOSHIKIEGO

(po polsku)

X NO SEI TO SHI:
ŻYCIE I ŚMIERĆ X

(po polsku, w trakcie
tłumaczenia)

BRACIA:
WSPOMNIENIA O HIDE
(fragmenty po polsku)

SUGIZO:
CZŁOWIEK ZAKOCHANY
W MUZYCE. PÓŁ ŻYCIA
ZAWIROWAŃ

(po polsku, w trakcie
tłumaczenia)

PRANIE MÓZGU: POWRÓT PO
12 LATACH PIEKŁA

(po polsku)

~~*~~*~~

BLOOD RED DRAGON
(komiks po polsku,
w trakcie tłumaczenia)
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 158
Najnowszy Użytkownik: Nosek
Ostatnio online
Starbreaker08:51:40
AdaChan11:43:46
JupiterJazz 1 day
Kira-mara 2 days